Otázky, které si musíte položit, než koupíte obytnou vestavbu

02.03.2022Poměrně často ve vašich dotazech, ale i na sítích, vidíme, že se opakují otázky související s pořízením obytné dodávky nebo karavanu. Pokud hledáte univerzální odpovědi, pak vás zklameme, protože jen vy sami nejlépe víte, co od svého budoucího vozu očekáváte. Můžeme vám ale usnadnit výběr, když si zodpovíte tyto základní otázky. 


1)  Jak často budete vyrážet na cesty a jak daleko se chystáte?

Rozhodující a základní otázka, kterou začněte, je, co od vašeho "cestování" očekáváte? Budete jezdit jen po vaší vlasti nebo se hodláte vydat i na delší cesty? Jak často chcete cestovat? Tyhle otázky totiž pevně souvisí s cenou a samozřejmě s vaší ochotou investovat. Jinak bude přemýšlet člověk, který se chystá na sezónní caravaning a jinak ten, který hodlá vyrážet na delší cesty, nebo trávit třeba celé léto na cestách... 

2) Kam se chystáte?

Je velký rozdíl, jestli se chystáte cestovat v létě, kdy budete trávit většinu času venku a nepotřebujete s sebou tolik věcí, nebo potřebujete mít vestavbu připravenou na dlouhé zimní cesty, takže potřebujete i dostatek prostoru, útočiště před zimou.

Vliv na vaše rozhodování by měl mít i počet kilometrů, které hodláte najezdit. V potaz totiž pak musíte brát jak specifikace motoru, tak i komfort sedaček. 

Také výška i délka vozu mohou mít vliv na komfortní cestování. Nejen z pohledu dovedností řidiče :-) ale také myslete na to, že na některá místa prostě s příliš dlouhým nebo naopak vysokým vozem nedocestujete.

3) Kdo jste? Co má vaše rodina ráda? Jaké má zvyky?

Plánujete přejezdy, nebo budete vždy déle na jednom místě. Potřebujete převážet sportovní vybavení? Kolik vás bude cestovat? Potřebujete velké zázemí uvnitř? Chystáte se "ubytovat" v kempu nebo máte raději cesty za dobrodružstvím "na divoko". Dobře promyslete - kdo všechno bude na většině cest spolu s vámi - děti, zvíře - to vše má vliv na výbavu vestavby.4) Bez čeho nemůžete být?

Vybavení obytné vestavby je potřeba probrat se všemi budoucími členy posádky. Jinou představu bude mít o vybavení kuchyně muž a jinou žena ;-) S dětmi jistě oceníte různé USB porty a jiné technologické vychytávky. Pokud jste sportovci, cyklisti nebo máte motorku - roli bude hrát i velikost garáže. Dostatek úložných prostor zase oceníte, když vyrazíte na cesty ve větším počtu nebo na delší dobu.

5) Pohodlí na prvním místě?

Dobře zvažte půdorys vaší budoucí obytné vestavby. Promyslete, jestli je pro vás důležitější prostor pro spaní nebo naopak stůl pro společný oběd. Jakou velikost postele minimálně potřebujete? Kolik prostoru potřebujete na vaření - chcete vůbec vařit? Jak moc budete řešit otázku tepla? (souvisí s odpovědí na otázky 1 a 2 :-)) Kolik vody s sebou? Jak to bude s WC? Jak velkou potřebuji lednici, atd ..


Člověku by se z otázek pomalu zatočila hlava že? A to jsme ještě nezmínili tu vizuální stránku věci, kterou rády řeší ženy :-) To už je pak ta příjemnější část. Až si položíte všechny zásadní otázky, které vás v souvislosti s vaší budoucí obytnou dodávkou napadnou a hodíte si na papír požadavky na váš vysněný vůz, teprve pak začněte řešit finance.

Někdo by namítal, že je to pozdě, ale věřte nám, že limit ceny by ovlivnil vaše uvažování o komfortu a sice byste na spoustě věcí ušetřili, ale vlastnosti, na kterých byste slevili, by vás velice brzy začaly na cestách pěkně štvát. Navíc kompromis můžete udělat kdykoliv, je ale dobré vědět, co chcete.

U nás můžete vybírat ze 3 druhů obytné vestavby


Pokud si nevíte rady, jakou vestavbu vybrat nebo potřebujete poradit s výběrem, klidně nám zavolejte. Technické specifikace našich vozů najdete tady.

Pokud vás zajímá, jak se daří našim vozům v akci a chcete sledovat fotky ze zákulisí a výroby, sledujte nás na našich sociálních sítích Facebook a Instagram.

Váš WoodVANs,
Live Anywhere